Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie

W dniach 18-19 maja w Bornem Sulinowie odbyły się Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Był to swoisty poligon radości, dobrej zabawy i sportowej rywalizacji. Szeroki uśmiech towarzyszył zawodnikom na każdym etapie rozgrywania zawodów, a sportowej pasji i zaangażowania mógłby pozazdrościć im niejeden sportowiec.

Za organizację imprezy pod auspicjami Polskiego Związku Petanque odpowiadał Klub Sportowy „Borbul” Borne Sulinowo. Zawody rozegrano w Hali Sportowo-Widowiskowej Centrum Kultury i Rekreacji, a wystartowało w nich 8 dwuosobowych drużyn z Gdańska, Sopotu, Kalisk oraz z Bornego Sulinowa.

Zawody rozgrywane były bulami typu softw 7 rundowym systemie szwajcarskim (1 dzień – 4 rundy, 2 dzień – 3 rundy) przy czym w pierwszy dzień Mistrzostw runda trwała 50 minut, a w drugim 40 minut. Sędzią głównym zawodów był pan Tadeusz Datta, a za obsługę techniczną i zarządzanie wynikami odpowiadał animator sportu – pan Piotr Gałka. Obserwatorem zawodów z ramienia Polskiego Związku Petanque była pani Agnieszka Kupiec.

Turniej rozpoczął się oficjalnym otwarciem przez Prezesa Klubu „Borbul” Kazimierza Skowrońskiego, następnie głos zabrała pani Agnieszka Kupiec, która wszystkim zebranym odczytała list od pani prezes Polskiego Związku Petanque Celiny Lichnowskiej. W następnej kolejności głos zabrała Burmistrz Bornego Sulinowa Dorota Chrzanowska oraz sędzia główny zawodów.

Po oficjalnych przemowach odbyła się krótka część artystyczna, którą przygotował zespół „Borneńskie Podlotki”. W takt polskich i francuskich przebojów większość zebranych w CKiR świetnie się bawiła – tańczyła i śpiewała.

Następnie rozpoczęła się rywalizacja sportowa, z przerwami na drobny poczęstunek. Przyglądając się zmaganiom drużyn trzeba zawodników pochwalić za determinację – mimo zmęczenia wszyscy dograli turniej do końca, co było nie lada wyczynem. Drużyny spisały się na medal i wszystkich zawodników można by było uznać zwycięzcami, ale rywalizacja sportowa ma to do siebie, że lubi końcową klasyfikacje. A ta wyglądała następująco:

 1. Martyn Karliński – Przemysław Górnowicz (Kaliska)
 2. Adam Kromka – Damian Schulz (Kaliska)
 3. Piotr Ziółkowski – Krzysztof Ptak (Borne Sulinowo)

Trzy pierwsze zespoły otrzymały puchary, medale i dyplomy, a pozostali zawodnicy nagrodzeni zostali statuetkami i dyplomami. Radość i wzruszenie towarzyszyły medalistom – i nie tylko podczas odsłuchania kultowej już piosenki zespołu Queen „We are the champions”.

W trakcie Mistrzostw zawodnicy, kibice i wolontariusze mogli liczyć na ciepły posiłek, a także gorące napoje, słodycze i tradycyjną pajdę ze smalcem i ogórkiem. Wielu uczestników dumnie paradowało z pamiątkowymi przypominkami, które rozdawane były podczas trwania imprezy.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować władzom samorządowym Bornego Sulinowa i Szczecinka, sponsorom i wolontariuszom (w sporej większości członkom Klubu Sportowego „Borbul”) za nieocenione wsparcie przed, w trakcie i po imprezie, bez którego organizacja zawodów rangi Mistrzostw Polski byłaby niemożliwa.
Są to:

 • Urząd Miejski w Bornem Sulinowie
 • Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie
 • Starostwo Powiatowe w Szczecinku
 • Polski Związek Petanque – Polski Związek Sportowy
 • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku
 • Nadleśnictwa: Biały Bór, Borne Sulinowo, Czarnobór, Czaplinek oraz Szczecinek
 • Rimaster Sp. Z o.o.
 • Animus Sp. Z o.o.
 • ArtPixel Krzysztof Adamczyk
 • Hostel Cztery Pory Roku
 • Gospoda u Ślązaka
 • Grota Solna – Bornianka
 • F.H.U. Janusz Zarzycki
 • Sklep Chata Polska w Bornem Sulinowie

W załączniku list pani prezes do uczestników Mistrzostw:
„Drodzy Gospodarze i Goście Mistrzostw Polski. Serdecznie Was pozdrawiam i życzę niezapomnianych wrażeń z Bornego Sulinowa. Niestety nie mogę być z Wami, jednak mam nadzieję, że Państwo rozpoczynacie nową tradycję w polskim sporcie bularskim. Być może uda się spowodować sytuację, w której Borne Sulinowo zostanie stałym miejscem tego typu turniejów. Kończąc proszę wszystkich o entuzjastyczną rywalizacje pełną zapału i humoru satysfakcji z udanych zagrań. Pamiętajcie, bez względu na wynik Wszyscy jesteście zwycięzcami”!
Ze sportowym pozdrowieniem Celina Lichnowska Prezes PFP

Tekst: Piotr